ASPLOS-X Advanced Program

Saturday, October 5th


8:00 6:00

  Designing and Evaluating Dependable Systems (Tutorial)
adjunct to the Second Workshop on Evaluating and Architecting System Dependability (EASY-02)
 Organizers: Zbigniew Kalbarcyk (Illinois) and William Sanders (Illinois)


Sunday, October 6th


8:45 5:30

 Second Workshop on Evaluating and Architecting System dependabilitY (EASY-02)
 Organizers: Kim Keeton (HP Labs) and Steve Lumetta (Illinois)

8:00 12:00

 On The Run -- Building Dynamic Program Modifiers for Optimization, Introspection, and Security (Tutorial)
  Organizers: Saman Amarasinghe (MIT)

1:30 6:00

 Workshop on Modeling, Analysis, and Middleware Support for Electronic Textiles
Organizers: Diana Marculescu and Radu Marculescu (CMU)


Monday, October 7th


8:45 9:00

 Welcoming Remarks

  Kourosh Gharachorloo, General Chair
  David A. Wood, Program Chair

9:00 10:00

 Keynote: Sensor Network Research: Emerging Challenges for Architecture, Systems, and Languages

  Deborah Estrin, UCLA

10:00 10:30  Break
10:30 12:00

 Multiprocessor Synchronization and Speculation
 Session Chair: Michael L. Scott

  • Transactional Lock-Free Execution of Lock-Based Programs
     Ravi Rajwar, James R. Goodman
  • Speculative Synchronization: Applying Thread-Level Speculation to Explicitly Parallel Applications
    Jose F. Martinez, Josep Torrellas
  • Temporally Silent Stores
    Kevin M. Lepak, Mikko H. Lipasti
12:00 1:30  Lunch
1:30 3:00

 System Performance and Optimization
 Session Chair: Steven K. Reinhardt

  • Automatically Characterizing Large Scale Program Behavior
    Timothy Sherwood, Erez Perelman, Greg Hamerly, Brad Calder
  • Bytecode Fetch Optimization for a Java Interpreter
    Kazunori Ogata, Hideaki Komatsu, Toshio Nakatani
  • Understanding and Improving Operating System Effects in Control Flow Prediction
    Tao Li, Lizy Kurian John, Anand Sivasubramaniam, N. Vijaykrishnan, Juan Rubio
3:00 3:30  Break
3:30 4:30  Wild and Crazy Ideas
Organizers: Ras Bodik  and Seth Goldstein
4:45 5:00  Board buses for reception
5:30 8:30

 Reception at The Mountain Winery

8:30 9:00  Board buses for return to San Jose Fairmont


Tuesday, October 8th


8:30 10:00

 Emerging Systems
 Session Chair: Carla S. Ellis

  • Maté: A Tiny Virtual Machine for Sensor Networks
    Philip Levis, David Culler
  • Energy-Efficient Computing for Wildlife Tracking: Design Tradeoffs and Early Experiences with ZebraNet
    Philo Juang, Hide Oki, Yong Wang, Margaret Martonosi, Li-Shiuan Peh, Daniel Rubenstein
  • Enabling Trusted Software Integrity
    Darko Kirovski, Milenko Drinic, Miodrag Potkonjak
10:00 10:30  Break
10:30 12:00

 Energy Efficient Systems
 Session Chair: William J. Dally

  • ECOSystem: Managing Energy as a First Class Operating System Resource
    Heng Zeng, Carla S. Ellis, Alvin R. Lebeck, Amin Vahdat
  • Cool-Mem: Combining Statically Speculative Memory Accessing with Selective Address Translation for Energy Efficiency
    Raksit Ashok, Saurabh Chheda, Csaba Andras Moritz
  • Joint Local and Global Hardware Adaptations for Energy
    Ruchira Sasanka, Christopher J. Hughes, Sarita V. Adve
12:00 1:30  Lunch
1:30 3:00

 Speculative Threads
 Session Chair: Kathryn S. McKinley

  • Design and Evaluation of Compiler Algorithms for Pre-Execution
    Dongkeun Kim, Donald Yeung
  • Compiler Optimization of Scalar Value Communication Between Speculative Threads
    Antonia Zhai, Christopher B. Colohan, J. Gregory Steffan, and Todd C. Mowry
  • Enhancing Software Reliability with Speculative Threads
    Jeffrey Oplinger, Monica S. Lam
3:00 3:30  Break
3:30 5:00

 Computer Architecture
 Session Chair: David A. Wood

  • Dynamic Dead-Instruction Detection and Elimination
    J. Adam Butts, Gurindar S. Sohi
  • An Adaptive, Non-Uniform Cache Structure for Wire-Delay Dominated On-Chip Caches
    Changkyu Kim, Doug Burger, Stephen W. Keckler
  • A Comparative Study of Arbitration Algorithms for the Alpha 21364 Pipelined Router
    Shubhendu S. Mukherjee, Federico Silla, Peter Bannon, Joel Emer, Steve Lang, David Webb
5:00 7:00   Panel Session: Programming Models for Parallel and Distributed Systems
  Moderator: Michael L. Scott
               Andrew Birrell, Microsoft
               Eric Brewer, U.C. Berkeley
               Mary Hall, USC ISI
               Maurice Herlihy, Brown
               Kathy Yelick, U.C. Berkeley
7:00 9:00  


Wednesday, October 9th


9:00 10:30

 Communication Abstractions and Optimizations
 Session Chair: Henry M. Levy

  • Increasing Web Server Throughput with Network Interface Data Caching
    Hyong-youb Kim, Vijay S. Pai, Scott Rixner
  • Programming language optimizations for modular router configurations
    Eddie Kohler, Robert Morris, Benjie Chen
  • Evolving RPC for Active Storage
    Muthian Sivathanu, Andrea C. Arpaci-Dusseau, Remzi H. Arpaci-Dusseau
10:30 11:00  Break
11:00 12:30

 Coordinating Memory
 Session Chair: Gurindar Sohi

  • A Stateless, Content-Directed Data Prefetching Mechanism
    Robert Cooksey, Stephan Jourdan, Dirk Grunwald
  • A Stream Compiler for Communication-Exposed Architectures
    Michael I. Gordon, William Thies, Michal Karczmarek, Jasper Lin, Ali S. Meli, Andrew A. Lamb, Chris Leger, Jeremy Wong, Henry Hoffmann, David Maze, Saman Amarasinghe
  • Mondrian Memory Protection
    Emmett Witchel, Josh Cates, Krste Asanovic